Лекціонарій

Лекціонарій – богослужбова книга, збірник фрагментів текстів Священного Писання, розташованих згідно з порядком церковного року і застосовується під час богослужінь для біблійних читань Літургії слова. Виникнення лекціонарію різні дослідники відносять до III-VIII століть, попередниками повноцінних лекціонаріїв були лекціонарні замітки на полях манускриптів Священного Писання.

План побудови календарних читань складався протягом століть. Зараз він являє собою трирічний цикл, в якому, як правило, на кожен будній день дається 3 читання (зі Старого Завіту, Псалтиря і Євангелія). По неділях зазвичай додаються ще читання з Послань або Діянь Апостолів.

Отже, недільні та святкові читання розподілені згідно кількома критеріями. По-перше, на кожному богослужінні проголошується три читання: перше – зі Старого Завіту, друге – з Апостолів (тобто з новозавітних Послань і Одкровення, відповідно до літургійним періодом року) і третє – з Євангелія. Таким чином підкреслюється єдність двох Завітів та історії спасіння, зосередженої на Христі і Його Пасхальної таємниці.

У недільні та святкові дні читаються більш об’ємні уривки зі Священного Писання. Оскільки вони розподілені згідно трирічного циклу, вони різноманітніші, ніж читання в будні, що повторюються через кожні два роки. Недільні і святкові читання вибираються згідно двох принципам: тематична узгодженість і напівбезперервна. Ці принципи застосовуються по черзі в різні періоди літургійного року.

Тематична узгодженість між читаннями Старого і Нового Завіту вже представлена в Святому Письмі, оскільки вчення і факти з Нового Завіту відсилають, більш-менш очевидно, до старозавітних подій і повчанням.

Пропонуємо Вам лекціонарій, який використовують реформатські церкви Спільноти Реформатських Християнських Церков (CREC)

 

 


Завантажити лекціонарій в pdf форматі можете за посиланням

Завантажити лекціонарій CREC 2017-2018 рік